15.7 C
Utena
2023 / 09 / 30

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

Ar jau skaitėte?

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo siunčiamus signalus nekreipęs dėmesio ir manęs, kad ši liga jį aplenks.

- Reklama -

Kai manai, kad esi nenugalimas

„Būdamas 40-ies, ruošiausi planinei veido operacijai, – pasakojimą pradeda A. Jakimavičius. – Prieš ją, padarę tyrimus, gydytojai pasakė, kad operuoti negalima, nes kraujospūdis per aukštas. Šiandien manau, kad tai buvo pirmasis prostatos vėžio simptomas, tačiau į jį nekreipiau dėmesio, nes laikiau save labai sveiku. Kraujospūdį tada su gydytojais sureguliavome vaistais, veido operacija man buvo atlikta ir toliau ramiai gyvenau. Tačiau po devynerių metų dėl tebevarginančio aukšto kraujospūdžio kreipiausi į šeimos gydytoją. Ji mane nusiuntė išsitirti dėl prostatos vėžio pagal prevencinę programą.“

A. Jakimavičius asmeninio archyvo nuotrauka.

Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimo, atliekamo iš kraujo, rezultatai nebuvo patys geriausi – PSA didesnis nei 4 ng/ml. Tačiau tada nuspręsta jokio gydymo netaikyti – tiesiog reguliariai, kas porą mėnesių, tikrintis ir stebėti, kaip šie rodmenys kinta. „Kadangi PSA vis kilo, šeimos gydytoja išrašė siuntimą pas urologą. Apsilankymas pas specialistą nebuvo džiuginantis, nes jis iš karto pasiūlė radikaliausią prostatos vėžio gydymo būdą – operaciją, – prisiminimais dalijasi A. Jakimavičius. – Nusprendžiau paieškoti kitos nuomonės. Kreipiausi į dar vieną gydytoją urologą. Buvo atlikta biopsija. Ji vėžio neparodė, todėl nuspręsta dar laukti. Tačiau PSA vis kilo. Kai pasiekė beveik 20 ng/ml, biopsija buvo padaryta dar kartą. Tada ir diagnozuotas trečios stadijos prostatos vėžys.“

Laukti, anot pašnekovo, jau nebuvo kada, taigi praeitų metų balandį atlikta prostatos šalinimo operacija.

Lietuva rūpinasi savo žmonėmis

Vyras džiaugiasi, kad šiame ilgame kelyje jam teko susidurti tik su pačiais geriausiais ir profesionaliausiais medicinos srities atstovais: pradedant šeimos gydytoja ir baigiant chirurgais, slaugytojomis, reabilitacijos centro darbuotojais. O visa mūsų šalies gydymo sistema, jo manymu, tikrai yra palanki Lietuvos gyventojams. „Labai pasitarnavo visos lengvatos, taikomos žmonėms, sergantiems vėžiu. Taip pat džiugu, kad nereikia pirkti medicinos pagalbos priemonių – jos yra kompensuojamos ligonių kasų. Kai negali dirbti, visos kompensacijos ir valstybės parama labai praverčia. Apskritai man atrodo, kad Lietuvos medicinos sistema daug geresnė nei kur nors kitur. Pavyzdžiui, pirmoji mano žmona trisdešimt vienus metus gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose, turėjo geriausią sveikatos draudimą, bet mirė nuo žarnyno vėžio. Aptiktas jis buvo per vėlai, nes ten nėra jokių prevencinių programų, niekas nekviečia prevenciškai pasitikrinti sveikatos, bandyti užbėgti ligai už akių ar pan. Manau, kad jei būtų gyvenusi Lietuvoje, viskas būtų pasisukę kitaip“, – pasakoja A. Jakimavičius ir priduria reguliariai dalyvaujantis ir storosios žarnos vėžio prevencinėje programoje.

Nepalūžti padėjo psichologinė pagalba

Prostatos vėžys, pašnekovo teigimu, yra giminės rykštė: šia liga serga ne tik jis, bet ir pusbrolis, o dėdė nuo jos mirė. „Man džiaugtis dar anksti. Sakoma, kad gydymas sėkmingas, kai liga neatsinaujina bent ketverius metus. Na, o patys rizikingiausi yra pirmi dveji metai“, – sako A. Jakimavičius.

- Reklama -

Tačiau vyras tiki mokslo pažanga ir pasitiki medikais. Be to, nuolatos girdi begalę sėkmės istorijų, kai ligą pavyksta įveikti ir visavertiškai gyventi ne vieną dešimtmetį. O nepalūžti sužinojus diagnozę ir vėliau sveikstant po sudėtingos operacijos padėjo tokiems ligoniams taikoma nemokama psichologinė pagalba ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA).

„Atsimenu, po operacijos buvo rekomenduota kuo daugiau vaikščioti. Taigi žingsniuoju koridoriumi pirmyn ir atgal, nuobodu, todėl stabtelėjęs imu skaityti visus ant lentos kabančius skelbimus. Ir ten randu vieną tokį kuklų, paprastą – jame pristatoma organizacija POLA. Iš karto į ją įsiregistravau. Tai buvo vienas geriausių mano sprendimų, labai juo džiaugiuosi. Kai žmonės dėl visko piktinasi, POLA tyliai daro puikų, gerą darbą. Tai nepaprastai svarbi ir reikšminga organizacija, kurios nariai rūpinasi sergančiais žmonėmis.“

Paklaustas, kodėl nusprendė duoti interviu apie kelią, kuriuo tenka eiti stengiantis įveikti prostatos vėžį, Algirdas nė nesusimąsto: „Juk tai akivaizdu. Aš kalbu todėl, kad tikiuosi pagelbėti kitiems. Mano patirtis, klaidos ir žinios gali kam nors praversti. Žinoma, nesitikiu, kad visi vyrai po šio interviu puls dalyvauti prevencinėje programoje, keliaus pas šeimos gydytojus, bet tai nereiškia, jog nereikia bandyti. Kiekvienas vyras turėtų suprasti, kad nėra gudresnis už kitus. Negalima būti abejingiems prevencinėms programoms – jei gydytojas pasiūlo, reikia jose dalyvauti.“

Gyvenimas duotas tik vienas

Pasak Algirdo, iki diagnozės jis gyveno taip, kaip dauguma. Be to, itin stengdavosi dėl šeimos narių, draugų, pažįstamų. „Po operacijos daug kas pasikeitė. Paprastai tariant, tapau savanaudis. Supratau, kad gyvenimas duotas tik vienas ir nežinia, kiek dar liko laiko. Taigi išmokau pasakyti „ne“, – šypsosi pašnekovas.

Paklaustas apie gyvenimo būdo pokyčius, A. Jakimavičius pasakoja dabar daugiau vaikštantis. „Kai žmona paprašo nuvažiuoti ir nupirkti maisto savaitei, aš nueinu ir parnešu tiek, kiek galiu. Kai ko nors pritrūks, vėl nueisiu. Vaikščioti naudinga. Vėžys juk ir atsiranda, kai nesirūpini savimi. Jei skirtum sau daugiau dėmesio, ši liga galbūt aplenktų“, – svarsto Algirdas.

Mityba, pasak pašnekovo, taip pat pakito: „Po operacijos gulėdamas reabilitacijos klinikoje supratau, kad valgyti galima gerokai mažiau ir jaustis geriau. Dabar visada pagalvoju, ar verta dėti dar vieną kąsnį į burną, ar jau gana.“

Vyras pasakoja, kad, susidūręs su onkologine liga, pradėjo kitaip žvelgti į gyvenimą. „Anksčiau niekada negalvodavau, kad reikia būtinai pasinaudoti pasitaikiusia proga, nes kitos gali nebūti. Dabar gyvenimą semiu saujomis: yra proga nuvažiuoti į Kaukazą – važiuoju, kviečia susitikti draugai – vykstu, atsirado galimybė susipažinti su naujais žmonėmis – ja pasinaudoju, mokytis vokiečių kalbos – būtinai, – apie įvykusius pokyčius pasakoja A. Jakimavičius. – Psichologinės pagalbos seansuose įsisąmoninau, kad visi mes esame mirtingi, susitaikiau su realybe, perdėliojau prioritetus. Gyvenu su liga, tikiuosi geriausio ir taškas.“

Užčiuopti ligą galima labai anksti

Remiantis Nacionalinio vėžio instituto skelbiama informacija, prostatos vėžys Lietuvoje yra dažniausia vyrų onkologinė liga – sudaro apie 30 proc. visų vėžinių susirgimų. Sergamumo ja rodikliai mūsų šalyje yra vieni didžiausių pasaulyje. Kaip rodo Higienos instituto duomenys, pernai prostatos vėžiu sirgo daugiau nei 22 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šie skaičiai būtų mažesni, jei vyrai aktyviau dalyvautų prostatos vėžio prevencinėje programoje.

Ligonių kasų rodikliai patvirtina, kad dėl prostatos vėžio vyrai Lietuvoje tiriasi vangiai, tačiau aktyvumas kasmet palengva auga ir artėja prie ikipandeminio lygio. Pavyzdžiui, pernai iš 395 tūkst. tikslinės amžiaus grupės vyrų prostatos vėžio prevencinėje programoje dalyvavo kas penktas.

Ligonių kasos primena, kad prostatos vėžio prevencinė programa yra skirta vyrams nuo 50 iki 69 m. (imtinai) bei tiems pacientams nuo 45 m., kurių šeimose šia liga sirgo tėvas ar brolis. Tačiau žmogus, nepapuolantis į šias kategorijas, bet pajutęs nerimą keliančių simptomų ir sveikatos sutrikimų, turėtų kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis, įvertinęs paciento būklę, paskirs reikiamus tyrimus ir prireikus nusiųs pas gydytoją specialistą.

Lietuvos vyrai taip pat kviečiami nemokamai dalyvauti storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėse programose.

Kauno teritorinės ligonių kasos informacija

spot_img

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį...

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir...

„Rimi“ pirkėjai saugojo gamtą ir sutaupė apie 5 mln eurų: prekių krepšelyje vis dažniau...

Kasmet rugsėjo 29 d. minima Tarptautinė informavimo apie maisto švaistymą diena. Maisto švaistymas yra viena opiausių globalaus pasaulio problemų, prisidedanti prie pasaulinio bado augimo, vertingų išteklių eikvojimo bei dar didesnės žalos, daromos aplinkai. 2021...

Prinokusį melioną išsirinkti bus vieni niekai – tereikia įvertinti 4 dalykus

Saldus ir sultingas melionas – tikras džiaugsmas skonio receptoriams. Tačiau renkantis, laikant namuose ir ragaujant šiuos vaisius pravers atidumas. Prekybos tinklo „Iki“ žinovai pasidalijo keletu patarimų, kaip kaskart išsirinkti prinokusį melioną ir su kuo...

ORAI: Penktadienio dieną nelis

Penktadienio dieną nelis. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur trumpai palis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 6–11 m/s, dieną vakarinių krypčių, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 12–17,...

Horoskopai rugsėjo 29 dienai

AVINASGalia, kurią dabar laikote rankose - lyg dviašmenis kalavijas. Viena vertus, tai jūsų sėkmės laidas, kita vertus, gali būti žlugimo pradžia. Viskas priklausys nuo jūsų sprendimų. Saugokitės trumparegių karštakošių ir kvailo varžymosi. JAUTISJums reikia pasitarti...

Gydytoja paaiškina: kodėl neverta vengti plaukų priežiūros priemonių su parabenais ar sulfatais?

Vasara, mūsų džiaugsmui, prasitęsė ir pirmąjį rudens mėnesį, bet jei odą jau įpratome saugoti nuo saulės, tai plaukai keletą mėnesių turėjo ištverti ir karštus jos spindulius, ir sūrų jūros vandenį. Gydytoja dermatovenerologė – trichologė...

Patirkite Jordaniją: nakvynė dykumoje, žemiausia vieta žemėje, unikali virtuvė ir istorinės vietos 

Jordanija – puiki vieta pažinti Artimuosius Rytus, o į keliones patirtis leistis rudenį ir žiemą bene geriausias laikas. Šlovinga senovės architektūra, ypatinga miestų atmosfera, giluminis nardymas, gardus vietinis maistas, įspūdingos šventos vietos, Raudonoji ir...

Dietologė atkreipia dėmesį: yra kelios cukraus rūšys, kurias būtina skirti sveikatai palankioje mityboje

Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus, kaip ir kiti angliavandeniai, organizme skaidomas iki gliukozės, kuri yra...

Užsitęsusi vasara ims trauktis

Ketvirtadienio dieną lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Penktadienį be lietaus, tik vakare vakariniuose rajonuose kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra...

Horoskopai rugsėjo 28 dienai

AVINASNemėgstate nusileisti, juolab be kovos, bet šiandien iš jūsų bus laukiama tam tikros aukos. Taip įrodytumėte, kad nesate beširdis. Būkite didesnis ir protingesnis. JAUTISRetoje medaus statinėje nėra šaukšto deguto, bet tai dar nereiškia, kad privalote...

Pomėgis žvejoti gali pabrangti

Seimui siūloma padidinti mėgėjų žvejybos leidimų kainas valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose nuo 1 euro 40 centų iki 3 eurų dviem paroms, nuo 5 eurų iki 15 eurų mėnesiui ir nuo 14 eurų iki 50...

Gydytoja dietologė atsakė, kiek svoris gali svyruoti skirtingų sezonų metu: ką valgyti atvėsus orams?

Daugelis įsisukame į užburtą ratą: žiemos pabaigoje, kai drabužiai jau ima veržti, skubiai metamės į sporto salę ir susirūpiname mityba, kad vasarą būtų galima pasitikti puikiausios formos. Tačiau atvėsus orams rudenį, svarstyklių rodmenys vėl...

Keičiasi kai kurių „Rimi“ parduotuvių darbo laikas

Nuo spalio 1 d. keičiamas dalies prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių darbo laikas. Iš viso pokyčiai įsigalios 7 tinklo parduotuvėse, o likusios ir toliau dirbs įprastais grafikais. Kaip teigia „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovė Irina...

„Xiaomi“ pristatė lauktąją „Xiaomi 13T“ seriją: kameros galimybės – neįtikėtinos, įkraunamas vos per keliolika...

Šiandien elektronikos gamintojas „Xiaomi“ pristatė naujausią išmaniųjų telefonų seriją – „Xiaomi 13T“. Kadangi buvo sukurti bendradarbiaujant su aukščiausios klasės fotoaparatų ir objektyvų gamintoju „Leica“, naujieji išmanieji telefonai pasižymi puikia kamera bei itin greitu įkrovimu. „Mes...

Šalį ir toliau lepins neįprastai šilti orai

Šiandien Lietuvoje nelis. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Ketvirtadienį be lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, naktį silpnas, dieną 5–10 m/s. Temperatūra naktį 10–15, dieną 21–26 laipsniai šilumos. Penktadienio dieną vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietų,...

Horoskopai rugsėjo 27 dienai

AVINASLaikas keisti žaidimo taisykles. Tai gali būti ne taip lengva, kaip atrodo, bet dabartinė padėtis vis blogėja ir jau darosi nebepakenčiama. Ir nesitikėkite, kad visi yra tos pat nuomonės kaip ir jūs. Slaptas kažkieno...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img