16.8 C
Utena
2025 / 06 / 22

Kaupk įspūdžius, ne atliekas – švęsk Pasaulinę aplinkos dieną atsakingai

Ar jau skaitėte?

Visą gegužės mėnesį šalies gyventojai buvo kviečiami atsisveikinti su senais, nebereikalingais stambiagabaritės elektronikos prietaisais, šaldytuvais, televizoriais, skalbimo mašinomis ir kita buities technika. Akcijos „Elektronika skraidina“ metu gyventojai aktyviai jungėsi prie aplinkai draugiškos iniciatyvos ir atsakingai atsisveikino su metų metus kauptomis elektronikos atliekomis. Surinkti įspūdingi kiekiai buitinės technikos rodo, kad vis daugiau žmonių supranta tvaraus vartojimo svarbą.

- Reklama -

Senos elektronikos kalnai namuose: EPA inicijuoja sprendimus

Birželio 5-ąją minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, paskelbtas gegužę vykusios aplinkosaugos akcijos nugalėtoja. Pagrindinis prizas – 4000 eurų vertės kelionė dviem atiteko poniai Nijolei iš Vilniaus.

Akcijos „Elektronika skraidina“ nugalėtoja – vilnietė Nijolė, laimėjusi pagrindinį prizą – 4000 eurų vertės kelionės kuponą.
Akcijos „Elektronika skraidina“ nugalėtoja – vilnietė Nijolė, laimėjusi pagrindinį prizą – 4000 eurų vertės kelionės kuponą.

Sužinojusi apie laimėjimą, ji nustebusi paklausė: „Gal juokaujate?“ Prie akcijos Nijolė prisidėjo atsakingai atsisveikindama su senuoju televizoriumi, kurį atidavė perdirbti.

Elektronikos atliekų surinkimo akciją „Elektronika skraidina“ inicijavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA), siekdama pagerinti elektronikos atliekų surinkimo rodiklius Lietuvoje. Nors mūsų šalis, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės, privalo surinkti ne mažiau kaip 65 proc. per trejus ankstesnius metus pateiktos elektros ir elektroninės įrangos (skaičiuojant pagal vidutinį svorį), šių užduočių įgyvendinimas išlieka iššūkiu. Nepaisant išvystytos surinkimo infrastruktūros ir nuolatinių edukacinių pastangų, visuomenėje vis dar gajus įprotis senus prietaisus kaupti „juodai dienai“, sandėliukuose ar spintose.

EPA užsakymu atlikti tyrimai rodo, kad šis įprotis nesikeičia jau ne vienerius metus. 2024 m. liepos mėnesį vykdytos apklausos duomenimis, net 74 proc. gyventojų namuose turi nenaudojamų telefonų, iš kurių 15 proc. – keturis ar daugiau. Beveik pusė respondentų (41 proc.) nurodė laikantys nenaudojamus kompiuterius, kurie dažnai guli nepaliesti penkerius metus ar ilgiau. Dar 2021 m. tyrimas parodė, kad 2018–2020 m. laikotarpiu net pusė gyventojų įsigijo smulkiosios elektronikos prietaisų, kurie arba visai nebuvo naudojami, arba buvo naudojami tik retkarčiais. Tokios tendencijos ne tik stabdo žiedinės ekonomikos plėtrą, bet ir kelia grėsmę aplinkai, todėl EPA aktyviai skatina gyventojus atsakingai atsisveikinti su atgyvenusiais prietaisais.

Senos elektronikos kaupimo priežastys glūdi psichologijoje ir praeities įpročiuose

Psichologai pažymi, kad elektronikos prietaisų kaupimo įprotį dažnai lemia psichologinis nesaugumo jausmas. Prie šios elgsenos prisideda ir iš sovietmečio paveldėtas mentalitetas, tai laikai, kai naujų daiktų trūko, o sugedusi technika būdavo kaupiama „atsargai“, tikintis, jog vieną dieną ji dar pravers ūkyje ar bus sutaisyta. Tokie įpročiai išliko iki šių dienų ir vis dar daro įtaką gyventojų elgsenai, nepaisant pasikeitusios ekonominės aplinkos bei didesnių galimybių tinkamai atsikratyti nebereikalingos technikos.

- Reklama -

Pastaraisiais dešimtmečiais daiktų gyvenimo ciklas smarkiai sutrumpėjo, jie ne tik greičiau genda ar lūžta, bet ir sparčiai sensta technologiškai. Tai iš esmės pakeitė žmonių santykį su daiktais. Anksčiau vertinti ir perduodami iš kartos į kartą, šiandien daiktai dažnai netenka vertės vos per kelerius metus. Šiuolaikinis jaunimas, gimęs išmaniųjų technologijų amžiuje, puikiai supranta, kaip greitai viskas sensta, todėl dažnai pasirenka greitą atsisveikinimą su pasenusiais įrenginiais. Vis dėlto ir ši tendencija kelia iššūkių, kad daiktai būtų išmetami atsakingai, būtina ugdyti sąmoningą vartojimo ir atliekų tvarkymo kultūrą.

Nuo pat akcijos „Elektronika skraidina“ pradžios jautėme didelį visuomenės susidomėjimą ir įsitraukimą, tai aiškiai parodė, kad tokio pobūdžio iniciatyvos Lietuvoje yra ne tik laukiamos, bet ir reikalingos. Žaismingas, bet kartu atsakingas kvietimas atsisveikinti su senais, nebeveikiančiais stambiagabaritės elektronikos prietaisais pasklido plačiai, atskleisdamas augantį žmonių sąmoningumą ir pozityvų požiūrį į tvarką bei aplinkosaugą. Ši kampanija mums svarbi ne tik dėl realiai surinktų atliekų kiekio, bet ir dėl ilgesnio laikotarpio tikslo ,  skatinti pokytį mąstyme. Norime, kad vis daugiau žmonių rinktųsi atsakingą kelią, tai ne palikti atliekas „kampe“, o kartu kurti švaresnę ir tvarkingesnę aplinką. Visuomenės palaikymas ir entuziazmas tampa svarbiausiu varikliu, skatinančiu tęsti šią veiklą ir auginti pokyčius visos šalies mastu.

Elektronika – ne šiukšlė: kiekviena detalė gali virsti žaliava

EPA primena: nereikalingą elektroniką mesk ne kampe, o specialiame konteineryje – jų rasi parduotuvėse, bibliotekose, įstaigose, o stambiąją įrangą išveža nemokamai!
EPA primena: nereikalingą elektroniką mesk ne kampe, o specialiame konteineryje – jų rasi parduotuvėse, bibliotekose, įstaigose, o stambiąją įrangą išveža nemokamai!

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) pasirūpina, kad visos surinktos elektronikos atliekos būtų perduotos licencijuotiems tvarkytojams, kurie jas saugiai ir atsakingai apdoroja. Atliekos rūšiuojamos, pašalinamos pavojingos medžiagos, atrenkamos tinkamos dalys, o likusios perdirbamos į antrines žaliavas, naudojamas naujų gaminių gamyboje.

Šis procesas ne tik mažina aplinkos taršą, bet ir prisideda prie tvaraus išteklių naudojimo bei žiedinės ekonomikos tikslų. Svarbu ne tik surinkti atliekas, bet ir keisti žmonių požiūrį – nenaudojamą techniką verta dovanoti ar parduoti, o sugedusią taisyti ar saugiai perduoti tvarkymui. Netinkamai laikoma elektronika gali tapti taršos šaltiniu, todėl sąmoningas elgesys su atliekomis yra kiekvieno atsakomybė.

„Kad ir kiek edukuotume apie elektronikos atliekų surinkimo ir perdirbimo svarbą, daugelis žmonių vis dar nemato asmeninės naudos iš atsakingo atsisveikinimo su šiomis atliekomis. Todėl skatinamosios priemonės išlieka svarbios, būtent tai aiškiai parodė ir šis projektas“, – sako EPA vadovas Linas Ivanauskas.

Jis primena, kad akcijai pasibaigus gyventojams ir toliau išlieka patogios galimybės tinkamai atsikratyti elektronikos atliekomis: specialūs konteineriai smulkiajai elektronikai, baterijoms ar dujošvytėms lemputėms yra prieinami prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose įstaigose. Be to, jau daugiau kaip dešimtmetį EPA iš gyventojų nemokamai surenka stambiąją elektronikos įrangą – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba užsiregistruoti svetainėje https://epa.lt/nemokamas-buitines-technikos-isvezimas/, kur pateiktas ir visų surinkimo vietų sąrašas.

Akcijos metu iš gyventojų buvo surinkta 62 televizoriai,36 skalbimo mašinų ir 32 šaldytuvai. Surinkta taip pat daug indaplovių, dulkių siurblių, garso kolonėlių, viryklių, džiovyklių bei smulkiosios elektronikos atliekų.

Nuotraukoje: Nijolė Žulonaitė (akcijos “Elektronika skraidina” pagrindinio prizo laimėtoja.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

„Iki“ – Joninės su skoniu ir didelėmis nuolaidomis: įvardijo geriausius pasiūlymus

Joninių tradicijos – spragsintis laužas, vainikų pynimas ir, žinoma, skanus maistas. Dėl to daugeliui dar viena tradicija jau tapę prieš ryškiausią vasaros šventę sukti...

Į gamtą šiltą vasaros dieną: „Rimi“ ambasadorė Goda Juknaitė dalijasi pigiais receptais, kurie pavyks...

Kai saulėta vasara pagaliau užsuko ir pas mus, verta pagalvoti, kokius užkandžius saugu ilgiau laikyti šiltame ore, nebijant, kad jie suges, kol grilinsime mėsą...

„Iki“ strategijoje inovacijos ir tvarumas žengia koja kojon – tinklas įvardijo svarbiausius 2024-ųjų pasiekimus

Praėję metai prekybos tinklui „Iki“ buvo veržlūs ne tik dėl parduotuvių plėtros ir jų modernizavimo, bet ir dėl svarbių pasiekimų įgyvendinant ambicingą tvarumo strategiją....

Kaip parkuoti automobilį per Joninių renginius ar festivalius, kad išvengtumėte baudų ir nuostolių

Dideli vasaros renginiai, pavyzdžiui, Joninės, kitos šventės, festivaliai ir koncertai pasižymi didžiuliais žmonių ir transporto srautais, kuriems valdyti pasitelkiami įvairūs sprendimai, įskaitant ir laikinas...

ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?

Prasidėjus vasarai ir artėjant karščiams, svarbu dar kartą prisiminti, kaip saugiai naudoti elektros prietaisus, kuriuose yra baterijos. Aukšta oro temperatūra ir tiesioginiai saulės spinduliai...

„Sveikatiada“ subūrė aktyvią bendruomenę: projekte dalyvavo beveik 1,5 tūkst. ugdymo įstaigų

Jau šešioliktus metus iš eilės Lietuvoje vykdoma unikali švietimo iniciatyva „Sveikatiada“ suburia bendruomenes vienam tikslui – auginti sąmoningą, atsakingą ir fiziškai aktyvią jaunąją kartą....

Pritarė pirmojo būsto apmokestinimui nuo 450 tūkst. eurų. Kas toliau?

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė socialdemokratų pasiūlytai nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projekto pataisai, kuri numato, jog pirmasis gyventojų būstas būtų apmokestintas nuo...

„Dievų pakrantė“ kviečia: Kalabrija – Italijos lobis tarp jūrų ir ugnikalnių

Kvapą gniaužiančios uolos, besileidžiančios į smaragdinę jūrą, ragauti ir mėgautis kviečiantys ryškūs skoniai, atostogomis dvelkiantis gyvenimo tempas, leidžiantis pajusti tikrąją Italijos dvasią – ieškantiems...

Uogos ne tik desertams – paragavę originalių salotų, jas gaminsite kas savaitę

Uogų sezonas trumpas, tad skanaukite jų kuo įvairesnių ir nepamirškite įkomponuoti į kasdienius patiekalus. Nors įprasta braškes naudoti glotnučiams, gardinti jomis pusryčių košę, jogurtus ar...

Lietuviškos bulvės – jau prekyboje: puikiai derės prie grilyje keptos vištienos (receptas)

Net jei orai nelepina saulės šiluma, o ežerų vanduo negundo maudytis, kvieskime vasarą maistą ruošdami lauke. Aromatingas dūmo kvapas ir ypatingas mėsos skonis net...

Joninėms pradėkite ruoštis jau dabar ir traškučiais apsirūpinkite pigiau – „Iki“ paskelbė pirmą tokią...

Sparčiai artėjančias Jonines daugelis planuoja nuotaikingai atšvęsti su draugais, o koks gi vakarėlis apsieina be traškių užkandžių? „Iki“ tarsi perskaitė pirkėjų mintis ir pirmą...

Prasideda vasaros audrų sezonas – kas antras šalies gyventojas nerimauja dėl galimų nuostolių turtui

Šiltasis metų sezonas, džiuginantis atostogoms ir poilsiui palankiu oru, turi ir nemalonią savybę – jis kasmet atneša didesnių ar mažesnių audrų. Praėjusią savaitę pietiniu...

Daržovių iššūkis: nė dienos be salotų – nepamirškite jų grilindami

Šiltesniais savaitgaliais nosį vis dažniau pakutena čirškinamų mėsos kepsnių aromatai,tačiau siekiant maitintis kuo sveikatai palankiau, svarbu nepamiršti ir daržovių. Prekybostinklo „Rimi Lietuva“ mėsos technologas...

Individualių namų šeimininkams – netikėta žinia: tai privalės atlikti per 2 metus

Seimas svarstys siūlymą dar 2 metams pratęsti galimybę įteisinti neįregistruotus vandens gręžinius.  Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė tai numatančiam Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo...

Nauja iniciatyva skatins ūkininkus dalyvauti ekoschemose

Pasvalio biodujų ir bioetanolio gamybos bendrovė „Kurana“ kartu su Lietuvos ornitologų draugija, atstovaujančia didžiausią pasaulinės gamtosauginės organizaciją „BirdLife International“,  pradėjo iniciatyvą, kuria skatins žemdirbius...

Devintąjį gimtadienį atšventęs „Lidl“ pirmiausia dėkoja darbuotojams: už kiekvieno rezultato – komanda

Prieš devynerius metus Lietuvoje duris atvėrė pirmosios „Lidl“ parduotuvės. Nuo to laiko prekybos tinklas nuosekliai plėtėsi – šiandien jis jungia 81 parduotuvę 29 šalies...

Pasakė, kokios naudotų automobilių markės populiariausios Lietuvoje – trejetukas nesikeičia

Lietuvoje vairuotojai ištikimi savo pasirinkimams – naujausia analizė rodo, kad ir šiemet naudotų automobilių populiarumo viršūnėje karaliauja tie patys trys prekių ženklai: „Opel“, „Volkswagen“...

„Rimi Lietuva“ pristatė naują, pirkėjų įžvalgomis pagrįstą verslo strategiją

Prisitaikydama prie besikeičiančių apsipirkimo įpročių, „Rimi Baltic“ pradeda strateginės transformacijos procesą, kurio metu bus įgyvendinta nauja ilgalaikė verslo strategija #FOCUS (FORMULĖ taupiam apsipirkimui). Ji...

Nepamirškite žygio batų – per atostogas jūsų laukia gražiausi Europos peizažai

Dažnai pirmosiomis atostogų dienomis daugelį užburia gaivinančios jūros bangos ir odą auksinančios saulės vonios, tačiau Europos šalys gali pasiūlyti kur kas daugiau nei tik...

Festivalio „Myliu Palangą 2025“ atidarymas – meninis įvykis, kurio dar nematėte

Birželio 6 d. 20:20 val. Jūratės ir Kastyčio skvere – Palanga kviečia į ypatingą renginį, kuris pažymės vasaros sezono pradžią išskirtine menine-muzikine patirtimi. Festivalio...

Abiturientai laikys matematikos brandos egzaminą, vienuoliktokai pasitikrins chemijos žinias

Tęsiantis Valstybių brandos egzaminų (VBE) sesijai, penktadienį dvyliktokai laikys antrąją matematikos žinių patikrinimo dalį.  Išplėstiniu (A) kursu šį egzaminą rinkosi laikyti apie 13,2 tūkst. kandidatų,...

Tik keletas minučių – ir svečiai nepatikės, kad šį nebrangų lašišos patiekalą gaminote patys

Jei norisi greitai ir efektingai patiekti vakarienę svečiams – rinkitės grilinti lašišą, kuri ant grotelių iškeps per keletą minučių. Jos nereikės ilgai marinuoti: užteks...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img