Kūrybinėse dirbtuvėse susirinkę telšiškiai nusprendė spręsti jų regionui aktualias problemas. Hakatonų „Startuoliai, keičiantys visuomenę” metu jaunuoliai pasitelkė technologijas ir vystė savo startuolių idėjas. Komandos nagrinėjo, kaip tarptautinėms pavėžėjimu užsiimančioms įmonėms lengviau pritraukti klientų, kaip susirasti patikimus automobilių priežiūros ir aptarnavimo punktus bei kaip vaizdo žaidimus pasitelkti kokybiškesniam mokslui.
Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje vykęs projekto „Prisijungusi Lietuva” inicijuotas hakatonas, skatino jaunus žmones technologijų pagalba kūrybiškai spręsti regionui aktualias problemas.
„Telšiuose susibūrusios komandos išgrynino iš ties svarbias idėjas, deja, į gruodžio mėnesį vyksiantį nacionalinį hakatoną galėjo patekti tik viena komanda. Telšių hakatono nugalėtojais tapo Vilniaus universiteto, Mykolo Romerio ir „Vilnius Tech” universitetų studentai, susibūrę į „Barglio” komandą. Nugalėtojai nusprendė spręsti klausimą – kaip susirasti patikimas automobilių priežiūros vietas. Ši problema yra aktuali rinkai, o sugalvotą idėją komanda pateikė labai patraukliai ir atidžiai išnagrinėję tendencijas. Tai ir padėjo „Barglio” komandai pelnyti pirmąją vietą”, – teigia Simona Gogelytė, asociacijos „Langas į ateitį” veiklų koordinatorė.
Kaip idėją paversti verslo planu?
„Barglis” komandos lyderio Jurijaus Gerasimovič teigimu, judumas jaunam žmogui yra itin svarbus ir savarankiškumą skatinantis veiksnys. Vis dėlto, kiekvienas žino, kad automobilio priežiūra gali kelti didelių iššūkių – tiek kainos, tiek ir kokybės prasme.
„Dėl šios priežasties per hakatoną plėtojome idėją, kaip patogiai, saugiai ir jauno žmogaus kišenei įkandamais būdais susirasti kvalifikuotus ir legaliai paslaugas teikiančius automobilių remonto centrus. Įprastai žmogui sunku rasti informaciją apie autoservisų teikiamas kokybiškas paslaugas. Viešojoje erdvėje itin stinga objektyvių bei sąžiningų paslaugų vertinimų viešojoje erdvėje, o kainos pateikiamos individualiai, ne pagal rinkos tendencijas”, – teigia J. Gerasimovič.
Telšiuose vykusiame hakatone komanda pelnė pirmąją vietą, tačiau vaikino teigimu, nariai susidūrė ir su iššūkiais. Rasti problemą, kurios sprendimas būtų aktualus ir paklausus rinkoje – nėra taip sudėtinga, kaip pagrįstai ir motyvuotai apskaičiuoti reikalingus kaštus idėjai įgyvendinti. Pavyzdžiui, kiek užtruks ir kainuos parengti platformą, kokia bus pirminė versija ir kiek kainuos ją pristatyti rinkai.
„Bendrai vertinant kaštus bet kokiai idėjai, svarbu atsižvelgti į realią rinkos situaciją. Ką mes galime pasiūlyti geriau, pigiau, patraukliau vartotojui? Padeda ir panašių produktų analizė, konkurentų pažinimas. Galiausiai, vartotojų galimybės mokėti už tam tikras paslaugas”, – mano J. Gerasimovič.
Sprendimai logistikos rinkai ir švietimui
Antrąją vietą hakatone laimėjo suburta telšiškių komanda. Jie plėtojo keleivių pavėžėjimams skirtą platformą, galinčią padėti pritraukti klientų.
„Norėjome sukurti platformą, kuri leidžia verslui ir pavieniams žmonėms patogiai ir paprastai užsisakyti tarptautines pavėžėjimų paslaugas. Analizuodami rinką pastebėjome, kad tarptautiniai autobusai ir mikroautobusai dažnai vykdo maršrutus, kur net pusė sėdimų vietų yra neužpildytos. Dėl šios priežasties didėja įmonių kaštai. Mūsų platforma padėtų stebėti realų transporto priemonių užpildymą, judėjimą, vyraujančias bilietų kainas ir taip priimti geriausius sprendimus”, – teigia komandos narys Haroldas Vaičkus.
Trečiąją vietą šį kartą pelnė Papilės Simono Daukanto gimnazijos bei Lietuvos Sporto universiteto komanda „Online”. Nariai stengėsi surasti sprendimus, galinčius padėti susidomėti mokslu. Dabar, kai technologijos yra neatsiejama jauno žmogaus gyvenimo dalis, komanda tiki, kad ir švietimas mokyklose turi drastiškai keistis. Tai tampa ypač svarbu vertinant prastėjančius mokymosi rezultatus, mažėjantį susidomėjimą mokant tradiciniais mokymosi metodais.
„Būtent dėl šios priežasties hakatone ieškojome būdų, kaip integruoti vaizdo žaidimus į mokslą. Tai padėtų sudominti vaikus, leisti jiems patirti mokslą, žinias visiškai kitais, vyresniems žmonėms neįprastais, būdais. Dabar turime daug technologijų – virtualią, patobulintą realybę, neįtikėtinos grafikos žaidimus, todėl manome, kad jau laikas šias technologijas plačiai pritaikyti ir švietimo sistemoje”, – teigia komandos narys Paulius Šiurkus.
Hakatonai „Startuoliai, keičiantys visuomenę” jau vyko Klaipėdoje, Tauragėje, Panevėžyje bei Telšiuose. Juose komandos sprendė beglobių gyvūnų, jaunų žmonių vienišumo, švietimo, ir laisvalaikio problemas. Dėl šalyje įvesto karantino bei ribojimų renginiams, numatomi hakatonų organizavimo pokyčiai. Sekite naujienas: www.prisijungusi.lt.
Gabija Virbickaitė
Rinkodaros koordinatorė
Turing School