10.2 C
Utena
2024 / 05 / 03

Kodėl sirgti Lietuvoje kartais reiškia laukti ir, galbūt, nebesulaukti tinkamiausio gydymo?

Ar jau skaitėte?

Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Visai neseniai IQVIA, tarptautinė sveikatos rinkos duomenų tyrimo kompanija, paviešino dokumentą „Patient W.A.I.T. (Waiting to Access Innovative Therapies) indicator 2019“, kuris kasmet atskleidžia naujų, pridėtinę vertę turinčių vaistų prieinamumo pacientams skirtumus Europos šalyse. Deja, naujausi duomenys parodė, kad pagal laikotarpį nuo inovatyvių vaistų patvirtinimo Europos vaistų agentūroje (EMA) iki jų prieinamumo pacientams, Lietuvoje situacija išlieka viena prasčiausių Europoje.

- Reklama -

Tai gali puikiai iliustruoti hipotetinė situacija, kuri, gaila, bet yra artima mūsų pacientams. Įsivaizduokite, kad sergate onkologine ar sunkia lėtine liga ir laukiate naujo medikamento, kuris gali pakeisti jūsų ligos eigą, prailginti išgyvenamumą ar pagerinti gyvenimo kokybę. Mūsų šalyje tokio vaisto jums gali tekti laukti daugiau nei 700 dienų, o Vokietijoje gyvenantys pacientai juo galės gydytis vidutiniškai po 140 dienų. Tai yra, net 5 kartus greičiau nei Lietuvoje.

Ar tai reiškia, kad Vokietija yra kažkuo išskirtinė ir turi tai, ko negalime turėti mes? Ne, toks trumpas laikotarpis nuo naujausio gydymo patvirtinimo iki galimybės jį gauti mūsų pacientams galėtų būti ir Lietuvoje. Norint to pasiekti, tereikėtų optimizuoti kelis esminius procesus ir, žinoma, išspręsti PSDF biudžeto planavimo klausimą, daugiau dėmesio skiriant šalies pacientų sveikatos gerinimui. Kad būtų aiškiau, apžvelkime, kas užtikrina mums prasčiausias pozicijas Europos statistikoje ir kaip reikėtų tai išspręsti.

Problemos – biurokratijoje

Ilgą laikotarpį nuo inovatyvaus vaisto patvirtinimo iki jo prieinamumo mūsų pacientui sąlygoja kompleksas dalykų, kuriuos galime suskirstyti į tris etapus.

Pirma, kintanti vaistų kompensavimo sąlygų tvarka ir specifiniai reikalavimai, kurie vaistų gamintojams keliami tik Lietuvoje. Tai reiškia, arba gamintojas ilgai užtrunka, kol pateikia paraišką dėl vaisto patvirtinimo, nes turi surinkti papildomų, tik mūsų šaliai skirtų duomenų, arba apskritai nusprendžia Lietuvoje tokios paraiškos neteikti.

- Reklama -

Antras etapas, kuriame užstringame – paraiškos svarstymas arba laikotarpis nuo paraiškos gavimo iki sprendimo priėmimo. Čia jau turime tam tikrų pokyčių, nes per pastaruosius kelerius metus svarstymo laikotarpis šiek tiek sutrumpėjo, tačiau jis vis tiek išlieka dvigubai ilgesnis nei kitose šalyse. Negana to, procesas dėl vaistų kompensavimo sąlygų Lietuvoje neretai primena teismo procesą, o ne partnerių derybas, ieškant geriausių išeičių paciento naudai.

Ir paskutinis etapas, kuriame kol kas nenumatoma teigiamų pokyčių, yra lėšų skyrimas. Lietuvoje vis dar gajus ydingas PSDF biudžeto lėšų planavimas, kuomet skiriama per maža BVP dalis, siekianti vos 4,5 proc., kai tuo tarpu ES šalių finansavimo sveikatos apsaugai vidurkis yra 6,6 proc. nuo BVP. Tai reiškia, kad priėmus sprendimą dėl vaistų kompensavimo, jis patenka į rezervo sąrašą, kol jam atsiranda lėšų.

Pastarasis etapas užima ilgiausią laiko dalį, nes finansavimo tenka laukti nuo 6 mėnesių iki 2,5 metų. Pats svarstymas gali vidutiniškai vykti apie 6–12 mėnesių, o pirmasis etapas – paraiškos pateikimas – užtrunka nuo 1 iki 3 mėnesių.

Atsigręžkime į pažengusias šalis

Dokumente „Patient W.A.I.T. indicator 2019“ pateiktoje apžvalgoje pirmaujančiose pozicijose išlieka tokios šalys kaip Didžioji Britanija, Švedija, Vokietija, Šveicarija, Belgija ar Danija. Lietuva taip pat galėtų būti tarp šių šalių, jeigu pasinaudotų jau išbandytais sprendimais, kurie pagreitina procesus ir suteikia galimybes pacientams gydytis laiku.

Vienas iš sprendimų, taikomų pažengusiose šalyse, yra reikšmingą naudą pacientams turinčių vaistų kompensavimas nuo tos dienos, kada vaistai užregistruojami. Tai reiškia, kad išimtinais atvejais, kuomet vaistas gali reikšmingai padėti pacientams – išgelbėti gyvybę, padėti išvengti neįgalumo ar pagelbėti tiems, kurie iki tol negavo jokio gydymo – jis iškart kompensuojamas, o paraleliai su gamintoju sprendžiama dėl vaisto kainos, sąlygų ar kompensavimo tęsimo. Tai yra labai pažangus sprendimas, šiandien taikomas Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje ir kitos šalyse. Tuo tarpu Lietuvoje pirmiausia sprendžiamos kompensavimo sąlygos su vaisto gamintoju, o tik vėliau jį gali gauti pacientas, nepriklausomai nuo to, kokią naudą jie galėtų turėti ligos eigai.

Kita praktika, kurią reikėtų taikyti ir mūsų šalyje – standartizuoti vertinimo procesai, leidžiantys greitai priimti sprendimus. Tačiau tam reikia patirties, nesikeičiančių įstatymų ir kompetencijų. Mūsų šalyje jau yra įdiegtas sveikatos technologijų vertinimo modelis, tačiau kol kas dar nėra visiems iki galo aišku, kaip viskas vyks. Tikimasi, kad jis nekis ir per artėjančius 1–2 metus visi supras, kaip šis modelis veikia.

Ir trečias sprendimas, taikomas kitose šalyse, kai kompensavus tam tikrą vaistą, finansavimu rūpinasi ligonių kasos, ir tik jų atsakomybė yra nuspręsti, iš kur gauti pinigų vaistams – skolintis, atsisakyti kažko kito ar derėtis dėl kainos. O Lietuvoje situacija yra tokia, kad kol Valstybinė ligonių kasa neturi pinigų, tol vaisto kompensuoti negalime.

Reikėtų atsigręžti į Belgijos, Danijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių patirtį, kuriose nusprendžiama, kokio vaisto reikia pacientams, gydymas paskiriamas laiku ir sergantieji netampa biudžeto planavimo įkaitais.

Kokią žalą padaro ilgi procesai?

Ilgai trunkančio laikotarpio nuo vaisto patvirtinimo iki jo kompensavimo įtaką labiausiai pajaučia mūsų šalies pacientai. Kol nesibaigia visi procesai, jie negali gauti reikiamo gydymo, galinčio pagerinti jų sveikatos būklę.

Ką reiškia žmogui pavėluoti pasinaudoti reikalinga sveikatos technologija? Mirtis, neįgalumas, įvairūs su liga susiję sunkumai. Jeigu tai onkologinė liga, pacientas gali paprasčiausiai nesulaukti vaisto, o sunkia lėtine liga sergantis žmogus gali nepasiekti ligos remisijos. Tuomet jis daugiau laiko praleidžia ligoninėse, liga ima progresuoti, jis tampa neįgalus. Įtaką pajaučia net ir tie, kurie serga lengvesnėmis ligomis – prastėja ligos prognozė, nukenčia jų gyvenimo kokybė, , patiriama daugiau pašalinių ar gretutinių nepageidaujamų reiškinių.

Svarbiausia, reikia nepamiršti, kad yra daugybė ligų, kurių vienintelis gydymo metodas yra vaistai ir jeigu pacientai laiku jų negauna, jie neturi jokių kitų alternatyvų. Dar sunkiau, kai matai, kad gyvendamas kitoje šalyje, pavyzdžiui, Vokietijoje, galėtum gydymą gauti laiku. Tereikia, kad atsakingos institucijos imtųsi veiksmų ir įgyvendintų jau kitose šalyse pasiteisinusius sprendimus Lietuvoje.

Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė

spot_img

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img