Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, kur, pasak kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“, ieško maisto.
Pelės – mažos, bet grėsmingos
Kenkėjų kontrolės ekspertai žiemos metu gauna daugiau užklausų dėl pelių nei kitais metų laikais. Salmoneliozė, leptospirozė, tuliaremija, jersiniozė – tai tik nedidelė dalis graužikų pernešamų ligų, patenkančių į žmogaus organizmą per odą, gleivinę ar žarnyną, perduodamų per pelių ar žiurkių paliekamas išmatas, seiles, šlapimą, liečiant nugaišusį gyvūną ar valgant apkrėstus vaisius bei daržoves ir kt. 96 proc. pelių yra salmoneliozės sukėlėjų nešiotojos.
Pelės – veiklios graužikės, ypač mėgstančios graužti elektros laidus. Kartais neaiški gaisro priežastis, neužsivedantis automobilis, pasirodo, gali būti tiesiog nugraužtas elektros laidas.
Nuoseklus ir užtikrintas kovos planas
Kenkėjų kontrolės specialistas, biologas Liutauras Grigaliūnas perspėja, jog kovoje su pelėmis svarbiausia žinios, pasiruošimas ir nuoseklumas. „Kad išvengtume pelių platinamų infekcinių ligų, būtina laikytis higienos: plauti rankas, jeigu tvarkėme iš sandėlio atvažiavusias daržoves ar vaisius, atsikratyti maisto produktų, jeigu radome juos pagraužtus graužikų, o atlikus graužikų naikinimo darbus, patalpas reikia gerai išplauti, taip pat rekomenduotina išpurkšti tinkamomis dezinfekcinėmis priemonėmis, reikalui esant, ozonuoti. Norint apsaugoti savo namus nuo pelių, tenka iš peties pasistengti“, – tikina kenkėjų kontrolės specialistas.
Veiksmingiausia kova – prevencija
Patikimiausias būdas užkirsti kelią pelėms į gyventojų namus – užsandarinti potencialias graužikų patekimo vietas ir išvalyti, pašalinti jau surastus jų prieglobsčius ar veisimosi gūžtas.
UAB „Dezinfa“ specialistai pataria aplink namus išdėlioti specialias, nuo vaikų ir augintinių apsaugotas dėžutes su nuodais graužikams. Taip užtikrinama namų apsauga ir užkertamas kelias pelėms ir kitiems graužikams patekti į patalpų vidų.
Dar vienas itin svarbus kovos su pelėmis momentas – švara ir tvarka. Jei atliekos bus lauke laikomos sandariai, užtaisyti plyšiai, kuriais pelės galėtų patekti į namus, sandėliukus ir rūsius, jei bus pašalinti dar nuo rudens likę vijokliai, kuriais pelėms lengva užlipti, apsisaugoti nuo nemalonių graužikų bus lengviau. Sunku patikėti, bet pelės gali pralįsti per pieštuko skersmens skylutę, pašokti į viršų iki 30 cm ir įvairias paviršiais užlipti net į 10 m aukštį.
„Labai svarbu laiku imtis visų galimų prevencijos priemonių, kad pelės nepatektų į patalpas, nes kova su namus ar kitas patalpas apnikusiais kenkėjais visuomet kainuoja daugiau nei remontas, naujos technikos įsigijimas ir kt.“, – perspėja UAB „Dezinfa“ specialistai.
Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?
Yra keletas požymių, išduodančių peles ir žiurkes namuose, t.y. sienose, grindyse ar lubose girdisi krebždesiai, nes pelės nuolat juda, graužia, sienose, grindyse ir kitur pastebimos skylės bei mažos, tamsios išmatos, nugraužti laidai, apgraužtos maisto atliekos ir kt.
Atsikratyti žiurkių ir pelių – ne itin malonus darbas. Jis reikalauja ir kantrybės, ir graužikų elgesio išmanymo. Paprasčiausias būdas – statyti spąstus toje vietoje, kurioje, kaip įtariate, pelės dažniausiai šmirinėja (virtuvė, sandėliukas, palėpė ir t. t.).
„Naudodami pelių ar žiurkių nuodus, rizikuojate, kad graužikas nugaiš sunkiai pasiekiamoje vietoje, tarkime, tarp sienų, po grindimis. Tuomet tektų kęsti ne tik smarvę, tačiau imtis remonto darbų. Be to, graužikų nuodai pavojingi naminiams gyvūnams ir žmonėms. Tad prieš pradedant kovą su nepageidaujamais kenkėjais, ypač nuodais, visad patariame pasitarti su specialistais“, – įspėja L. Grigaliūnas.
Kristina Strakauskienė
UAB „Dezinfa“
Rinkodaros vadovė